Aktualności

  • CZAPA’S BURGER – historia prawdziwa

    CZAPA’S BURGER – historia prawdziwa

    Specjalizujemy się w daniach kuchni włoskiej, ale w temacie burgerów czujemy się hmmm – pewnie 😉 Najlepszy burger w Iławie – nasza pasja do burgerów Od kiedy (8 lat temu) rozpoczęliśmy przygodę z iławską gastronomią udało nam się ich z sukcesem zaserwować ok. 28 000 (!). Burgery podajemy w bułce wypiekanej przez lokalną piekarnię. Przepis…

    Czytaj dalej…

  • Ser ściętej głowy. Powitajmy ser SCAMORZA na salonach!

    Ser ściętej głowy. Powitajmy ser SCAMORZA na salonach!

    Wywodzący się z południowej części kraju włoski ser scamorza to tradycyjny ser podpuszczkowy, krótko dojrzewający z mleka krowiego o pół twardej konsystencji i charakterystycznym kształcie gruszki. Podobny w opisie do Caciocavallo, ale od niego mniejszy. W smaku delikatny, z charakterystycznym posmakiem mleka i z nutą słodyczy. Nazwa tego włoskiego sera wzięła się prawdopodobnie od słów…

    Czytaj dalej…

  • Prawdziwa Carbonara

    Prawdziwa Carbonara

    Nie wiadomo, gdzie i kiedy powstała. Wiadomo, że do jej przygotowania nie powinno się używać śmietany. Oto prawdziwa carbonara. Sama carbonara poza Włochami funkcjonuje w przeróżnych – dla wielu bluźnierczych – odsłonach. Internet zalewany jest sosem na bazie śmietany, zdarzają się przepisy z cebulą lub czosnkiem, w miejsce pecorino pojawia się parmezan, no i bekon…

    Czytaj dalej…

  • Less is more, czyli warmińska zupa rybna poleca się na obiad

    Less is more, czyli warmińska zupa rybna poleca się na obiad

    Less is more, czyli warmińska zupa rybna poleca się na obiad. Warmińska zupa rybna to tradycyjna potrawa, która jest symbolem kuchni mazurskiej. Przygotowywana jest z różnych gatunków ryb słodkowodnych, najczęściej sielawy, płoci, okonia, sandacza lub pstrąga, z dodatkiem warzyw i przypraw. Jest bardzo szybka w przygotowaniu i cieszy się sporą popularnością na Warmii. O zupie…

    Czytaj dalej…

  • Mąka, woda, drożdże, sól i pasja – Pizza neapolitańska

    Mąka, woda, drożdże, sól i pasja – Pizza neapolitańska

    Sztuka przyrządzania ciasta na pizzę neapolitańską Mąka, woda, drożdże, sól i pasja to tytuł wspaniałej książki wydanej przez Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy AVPN z Neapolu. Jest to także tych kilka składników, które stoją za magią neapolitańskiej pizzy. Wydają się skromne, ale ta prostota kryje niezwykły skarb i uwodzi miliony ludzi na całym świecie. Sztuka przyrządzania…

    Czytaj dalej…

  • Spritz – symbol włoskiego aperitivo

    Spritz – symbol włoskiego aperitivo

    Spritz na wiele sposobów Spritz jest symbolem włoskiego aperitivo. Według statystyk jest to najczęściej spożywany koktajl we Włoszech. Stał się on fenomenem kulturowym również za granicą. Kto jednak powiedział, że spritz powinien być przygotowywany tylko na bazie Aperolu? Tak naprawdę jego najbardziej znana i rozpowszechniona forma to tylko jeden z wielu istniejących wariantów. Wystarczy wybrać…

    Czytaj dalej…

  • Panuozzo, czyli pieczywo z ciasta na pizzę

    Panuozzo, czyli pieczywo z ciasta na pizzę

    Panuozzo to włoski przysmak pochodzący z leżącej na wybrzeżu Sorrento miejscowości Gragnano. Pierwszy raz zostało przyrządzone w 1983 roku w rodzinie Mascolo. Jest to podawana na ciepło duża kanapka, przyrządzona z przerośniętego, czyli długo leżakującego ciasta na pizzę. Klasycznym farszem był boczek i mozzarella, obecnie popularne są panuozzo z dodatkiem warzyw, salami czy też sera.…

    Czytaj dalej…

  • Prawdziwa historia tiramisù

    Prawdziwa historia tiramisù

    Istnieje wiele przeczących sobie mitów i pogłosek na temat powstania tego najbardziej klasycznego ze wszystkich włoskich deserów. Faktem jest to, że tiramisù po raz pierwszy przygotowano w 1970 r. w Treviso. Inspiracją był deser na bazie zabaione, lo sbatudin, w połączeniu z kilkoma innymi kulinarnymi wpływami z ościennych regionów. Loly Linguanotto e Giuseppe Maffioli Należy…

    Czytaj dalej…

  • Elektryczny piec do pizzy IZZO NAPOLETANO IZ6

    Elektryczny piec do pizzy IZZO NAPOLETANO IZ6

    Elektryczny piec do pizzy Przez długie lata pizza neapolitańska musiała być wypiekana w piecu opalanym drewnem, który osiąga temperaturę ok. 485 oC (900 oF) i w którym czas wypiekania pizzy wynosi 60 do 90 sekund. Jeszcze niedawno zastąpienie go piecem elektrycznym budziło dreszcze u wielu miłośników pizzy. Jednak z upływem czasu, postępem technologicznym i rosnącym…

    Czytaj dalej…

  • Jak podgrzać naszą pizzę w domu?

    Jak podgrzać naszą pizzę w domu?

    Najlepsza Napoletana to taka, którą możesz zjeść od razu po wyjęciu z pieca. Jeśli jednak zdecydowaliście się na zakup naszej pizzy na wynos – oto krótka instrukcja jak w kilku krokach dodać jej wigoru. Zapewniamy Cię, że ciepła Napoletana jest znacznie lepsza niż zimna. To co, podążasz za instrukcją? P.S. Ranty najlepsze są z oliwą!

    Czytaj dalej…