O nas

Na mapie gastronomicznego świata Iławy pojawiliśmy się w czerwcu 2016 roku. Lokal, w którym stworzyliśmy restaurację przeszedł pod naszymi skrzydłami gruntowny remont. Z miejsca nieco hermetycznego, zamkniętego udało nam się zbudować przestrzeń otwartą, jasną, pełną naturalnego światła i zieleni.

Produkty są naszą dumą

Czy jesteśmy restauracją włoską? Nie do końca. Nigdy nie przyrządzilibyśmy tradycyjnych włoskich dań tak dobrze jak włoska mamma. Ale z miłości i podziwu dla kuchni włoskiej tworzymy kuchnię inspirowaną Włochami. Czerpiemy pełnymi garściami z ich koncepcji kuchni prostej, opartej na niewielu składnikach, za to najwyższej jakości. Uważamy, że dobry produkt obroni się sam, bez wielkiej ilości dodatków i przypraw. Jesteśmy przekonani, że prosta w składniki kuchni może dostarczać bogatych kulinarnych doznań.

Z miłości do kuchni polskiej zamieściliśmy w menu kilka klasyków. Dobry rosół z domowym makaronem, schabowy z puree czy szarlotka to nasz TOP, doceniany przez lokalnych gości jak i turystów.

Pizza

Naszą nowością, a zarówno daniem, które przygotowujemy zgodnie z włoską tradycją jest pizza neapolitańska. Wyrabiamy ją według ściśle określonej receptury, w określonych warunkach i z zastosowaniem odpowiednich produktów.

Ciasto na pizzę

Charakterystyka pizzy neapolitańskiej

Cała magia pizzy neapolitańskiej tkwi w najwyższej jakości składnikach i skrupulatnym przestrzeganiu zasad sztuki wyrobu ciasta. Dlatego jej wytwarzanie jest rzemieślnicze i pracochłonne, wymaga techniki i umiejętności, ale także serca.

Do najbardziej tradycyjnych wariantów pizzy neapolitańskiej zaliczana jest Margherita i Marinara:

  • Margherita przyrządzana jest z dodatkiem pomidorów Pelati di Puglia, mozzarelli Fior di Latte, oliwy z oliwek i liści świeżej bazylii,
  • Marinara przyrządzana jest z pomidorami Pelati di Puglia, oliwą z oliwek, oregano i czosnkiem.

Wygląd

Pizza neapolitańska jest okrągła, ma średnicę ok. 32, maksymalnie 35 cm i wyrośnięty brzeg o grubości ok. 1-2 cm, który okala środek pizzy o grubości ciasta nie przekraczającej 3-4 mm. Brzeg, przypieczony na kolor złoty, z wierzchu i pod spodem, jest miękki i puszysty. Ciasto jest elastyczne i daje się łatwo złożyć.

Smak i aromat

Pizza napoletana po wyciągnięciu z pieca intensywnie pachnie i smakuje świeżym chlebem. Pomidory i mozzarella dają jej delikatnie kwaskowy zapach. Powinno się także wyraźnie wyczuwać aromat oliwy i czosnku oraz ziół – bazylii i oregano. Smaki świetnie ze sobą harmonizują, są dobrze zbalansowane, a jednocześnie intensywne.

Pizza w trakcie przygotowywania

Ciasto

Ciasto w pizzy neapolitańskiej składa się wody, mąki, odrobiny drożdży i soli morskiej. Po wyrobieniu ciasto musi odpoczywać. Następnie jest porcjowane w kulki o wadze ok. 250 g i odstawiane do wyrośnięcia w odpowiednich warunkach przez minimum 8 godzin. Formowanie placków na pizzę odbywa się wyłącznie ręcznie, specjalną techniką, pozwalającą na wypchnięcie powietrza ze środka ciasta do brzegów, które dzięki temu stają się puszyste i wyrośnięte.

Wypiekanie

Bardzo charakterystyczny jest proces wypiekania pizzy neapolitańskiej, który odbywa się w piecu z cegły, w temperaturze ok. 485oC (900oF). Czas pieczenia to zaledwie 60 do 90 sekund.

Wartości kaloryczne

Margherita to ok. 800 kcal, Marinara ok. 500 kcal.